Indiferent de cauza accidentelor propriu zise, acestea sunt traumatizante pentru orice victima, dar si foarte periculoase rezultand in ranirea grava ce poate afecta intreaga viata sau chiar moartea soferului si/sau a pasagerilor.

Adolescentii sunt cei mai predispusi la accidente auto, iar statisticile ne arata ca in SUA acestea sunt principala cauza de deces a tinerilor cu varste cuprinse intre 15 si 20 de ani. Atunci cand adolescentii sunt insotiti in masina de catre prieteni, riscul de a fi implicati intr-un accident se dubleaza. In general acestia nu recunosc semnele conditiilor periculoase de drum.

Urmatoarele statistici va pot inspaimanta, insa rolul lor este de a deschide ochii tuturor si a preveni accidentele.

  • 32.8% din elevii de liceu cu permis de conducere au recunoscut faptul ca in timpul condusului, au raspuns sms-urilor sau mail-urilor.
  • 12% din conducatorii auto distrasi in timpul mersului, care si-au pierdut viata, aveau varste intre 15 si 19 ani.
  • Vorbitul la telefon in timpul condusului reduce viteza de reactie a adolescentului pana la cea a unei persoane de peste 70 de ani.
  • Soferii sub 20 de ani fac parte din cea mai vasta categorie de soferi preduspusi la accidente evitbile.
  • 56% din tinerii soferi recunosc faptul ca vorbesc la telefon in timp ce conduc, fara dispozitiv hands-free.
  • 48% din adolescenti au marturisit faptul ca s-au aflat intr-o masina in care soferul trimitea sms-uri.
  • ¼ din accidentele mortale in care se afla tinerii sunt cauzate de consumul de alcool.
  • 15.1% dintre tinerii cu varste cuprinse intre 18 si 20 de ani au recunoscut ca s-au urcat cel putin o data bauti la volan.
  • Centura de siguranta nu a fost folosita de catre 60% din tinerii implicati in accidente corelate cu bautura.
  • 70% din tinerii ucisi in accidente de masina cauzate de consumul de alcool, nu au purtat centura de siguranta.

Din pacate aceste statistici cresc de la an la an, iar cauzele variaza de la adolescent la adolescent. Promovam condusul prudent si responsabil, de accea instructorii ELIT vor fi intotdeauna la dispozitia tinerilor cursanti cu sfaturi pentru a le proteja viata lor si a celorlalti participanti la trafic.