Potrivit unui studiu nou, Bucureștiul a fost al 19-lea cel mai aglomerat oraș din lume în 2022. În total, șoferii au pierdut 91 de ore în traficul din capitală și s-a revenit, astfel, la nivelul de trafic înregistrat înainte de pandemie.

Un studiu nou realizat de INRIX Research a analizat numărul de ore pierdute în trafic în 991 de orașe din lume. Printre acestea, se numără și București. Conform noului studiu, capitala României este al 19-lea cel mai aglomerat oraș din lume. Anul trecut, șoferii au pierdut 91 de ore în total, în traficul din București.

Față de 2021, asta înseamnă o îmbunătățire cu 7% a situației, însă la egalitate cu nivelul înregistrat în 2019, ultimul an înainte de pandemie. Cu toate acestea, capitala noastră este departe de a fi cel mai aglomerat oraș din lume. Potrivit studiului, cel mai congestionat oraș din lume în 2022 a fost Londra, pentru al doilea an consecutiv. Aici, șoferii au pierdut nu mai puțin de 156 de ore în trafic.

Pe locul 2 se află Chicago, unde s-au pierdut 155 de ore în trafic, iar pe locul 3 este situat Paris. În capitala Franței, șoferii au pierdut 138 de ore în total. Clasamentul primelor 10 cele mai aglomerate orașe din lume este completat de: Boston (134 de ore), Bogota (122 de ore), Palermo (121 de ore), Toronto (118 ore), New York (117 ore), Monterey (116 ore) și Philadelphia (114 ore).

Unul din factorii care au dus la un trafic mai aglomerat în București este reprezentat de parcul auto mai mare din țara noastră.Potrivit DRPCIV, în 2022 au fost eliberate peste 1.4 milioane de certificate de înmatriculare și peste 1.06 milioane de permise de conducere.

Mai mult, în decembrie 2022, parcul auto din țara noastră a ajuns la 9.952.850 de vehicule, iar numărul de persoane cu permise de conducere a crescut la 8.501.718. Potrivit DRPCIV, aceste valori au crescut, în medie, cu 5% în fiecare an, începând din 2010.

via Economica

Category