Un studiu realizat de compania Deloitte relevă faptul că mașinile cu motoare termice vor continua să domine piața auto din România și în 2030. Mai exact, 3 din 4 mașini vor avea în continuare motoare termice la începutul deceniului următor.

Anul 2030 va fi un an extrem de important pentru industria auto din lume. Cei mai mulți producători de automobile vor construi și comercializa doar mașini electrice începând cu acel an. Asta pentru a fi pregătiți de interzicerea totală a motoarelor cu ardere internă, care va avea loc în 2035, în Uniunea Europeană.

Chiar dacă cele mai multe mărci fac deja eforturi de a trece de la o gamă de modele cu motoare termice la o gamă pur electrică, oamenii nu vor renunța foarte ușor la mașinile cu motoare clasice, în special în țările unde infrastructura necesară mobilității electrice nu este destul de dezvoltată.

Printre aceste țări se numără și România. Un studiu nou realizat de compania de consultanță Deloitte arată că mașinile cu motoare termice vor domina piața auto din România și în 2030. Trebuie precizat că studiul a luat în calcul două scenarii pentru transporturile din țara noastră. Primul scenariu a fost bazat pe situația actuală și pe politicile existente în acest moment.

Al doilea scenariu a luat în considerare măsurile necesare de reducere a gazelor cu efect de seră, care să atingă țintele stabilite pentru 2030, adică 18% din sursele de energie în transport să fie regenerabile. Datele prezentate mai jos au fost create pe baza celui de-al doilea scenariu.

Studiul relevă faptul că numărul vehiculelor pe cap de locuitor va crește de la 355 de vehicule/1000 de locuitori în 2019 la 456 de vehicule/1000 de locuitori în 2030, în țara noastră. Media Uniunii Europene va fi de 552 de vehicule/1000 de locuitori.

De asemenea, studiul estimează că, în România, vor fi înmatriculate 8.11 milioane de mașini în 2030. Asta este o creștere de circa un milion de vehicule față de nivelul din 2020, care a fost de 7.14 milioane.

Din cele peste 7 milioane de mașini înmatriculate la noi în țară acum doi ani, 96% dintre ele au fost cu motoare termice. Studiul estimează că numărul termicelor va scădea cu circa 800.000 de mașini în 2030.

Chiar și așa, din cele 8.11 milioane de mașini care vor fi înmatriculate, 75% dintre ele vor avea motoare cu ardere internă.

De asemenea, consumul de produse petroliere va crește în următorii ani. În 2020, consumul de benzină și de motorină în transporturi a fost de 4.87 milioane de tone echivalent petrol. Acesta va crește la 6.31 de milioane de tone în 2025, iar apoi va scădea la 5.97 de milioane de tone în 2030.

Category