Devine din ce in ce mai clar ca societatea trebuie sa invete sa se adapteze la evolutia tehnologiei. Telefonul mobil are utilitati diverse si a ajuns sa tina locul cardului, portofelului, sistemelor de navigatie, radioului si chiar a televizorului. Dinamica vietii pe care o avem ne obliga sa fim mereu conectati, continuu in miscare si intotdeauna promti. Asta ii face uneori pe soferi sa nu acorde prioritate sigurantei la volan.

In urma semnalelor de alarma trase de numarul mare de accidente inregistrat in ultimul timp in trafic Guvernul modifica si completeaza codul rutier, prin Ordonanța de Urgența pusa in dezbatere pentru adoptare in ședinta din 12 august.

In urma sedintei alineatul (3) al articolului 36 s-a modificat și are urmatorul cuprins:

„(3) In timpul conducerii pe drumurile publice a unui vehicul aflat in mișcare, conducatorului acestuia ii este interzisa tinerea în mana sau folosirea cu mainile in orice mod a telefonului mobil sau a oricarui dispozitiv mobil prevazut cu functia de inregistrare ori redare text, foto sau video.”

La scoala de soferi ELIT avem grija ca elevii sa fie constienti de riscurile majore la care se supun nerespectand indicatiile de siguranta.

In timpul orelor de legislatie oferim numeroase exemple de situatii in care folosirea telefonului a daunat participantilor la trafic, reusind astfel sa avem un proces de invatare aplicat. De asemenea, pe durata instruirii practice din trafic recomandam ca verificarea telefonului sa nu se faca nici macar in timpul stationarii la culoare rosie a semaforului.

Pentru ca ne este clar la Scoala de soferi ELIT ca puterea exemplui este cea mai relevanta, instructorii nostri nu doar predica ceea ce este corect, ci intotdeauna vor fi primii care vor pune in practica sfaturile date.

Va asteptam sediul nostru din strada Luptei, nr. 36, unde suntem gata sa va convingem ca niciodata nu exista nimic mai urgent sau mai important decat siguranta ta si a celorlalti.