Pentru persoanele care au animale de companie este clar faptul ca acestea isi depasesc conditia si devin parte din familie. Ca si stapan de animale, iti doresti ca vietatea aflata in grija ta sa fie teafara. Chiar daca aveti drum catre parc sau catre cabinetul veterinar, iti recomandam sa urmezi sfaturile noastre.

  • Tine animalul de companie in cusca.

Cel mai bun mod de a evita ranirea animalutului tau in timpul mersului cu masina, este prin a-i asigura o cusca sau o centura de siguranta speciala pentru el. In acest mod eviti ca acesta sa pateasca ceva in cazul unei frane mai bruste, precum si distragerea ta de la condus.

  • Bancheta din spate!

Chiar daca este amuzant sa ai animalul de companie pe scaunul din dreapta atunci cand conduci, cel mai sigur loc pentru acesta este bacheta din spate a masinii. In cazul nefericit al unui accident, airbag-urile iti pot rani sau chiar ucide animalul de companie. Indiferent de stilul tau de condus sau chiar de masurile de precautie pe care ti le iei, nu poti anticipa multe momente in trafic, iar siguranta trebuie sa primeze pentru toate vietatile aflate in masina.

  • Nu lasa cainele sa scoata capul pe geam.

Da, stim cu totii faptul ca in general cainii adora sa scoata capul pe geamul masinii. De fapt acest lucru poate fi foarte periculos pentru sanatate, de la particule de praf ce pot intra in ochii cainelui, pana la aerul rece inhalat de acesta.

  • Fa pauze de la condus in timpul drumurilor lungi.

Acest sfat se poate aplica si soferului – atunci cand pleci la drum lung, asigura-te ca iei pauza pentru a te intinde, a te odihi sau pur si simplu a te relaxa. Animalele de companie au, pe langa nevoile fiziologice clasice, nevoie de pauza de la miscarea masinii.

  • Sa ai la tine toate produsele ce iti vor face calatoria mai usoara.

Nu trebuie sa pleci la drum impreuna cu animalul de companie fara sa bifezi cele mai importante aspecte, precum: bol / sticla speciala pentru apa, mancare, medicamentele necesare daca este cazul, jucaria preferata, litiera (in cazul pisicilor) si pungi (in cazul cainilor).

  • Nu iti lasa animalul de companie singur in masina!

Probabil ati vazut nenumarate stiri in care se detaliaza aceasta problema – animalele mor in cazul in care sunt lasate incuiate in masina. Caldura acumulata de autovehicul si sistemul lor respirator sunt argumentele pe care trebuie sa le ai in vedere mereu. Organele animalutului tau cedeaza rapid in aceasta situatie, iar geamul lasat deschis putin nu ajuta mai deloc.