Potrivit unui raport Eurostat, în 2020, la nivelul Uniunii Europene, au fost înregistrate 18.786 de decese ca urmare a accidentelor rutiere. România este țara din UE cu cele mai multe decese cauzate de accidentele rutiere, raportate la un milion de locuitori.

În 2020, decesele cauzate de accidentele rutiere au săzut cu 17% (în Uniunea Europeană) comparativ cu 2019, se arată în cel mai recent raport Eurostat. Această scădere este pusă pe seama restricțiilor de călătorie impuse de pandemia de coronavirus.

Concret, în 2020, la nivelul UE, au fost înregistrate 18.786 de decese cauzate de accidentele rutiere. Dintre acestea, 44% au fost pasageri în autoturisme, 19% pietoni, 16% motocicliști, 10% bicicliști, iar 11% sunt trecuți în dreptul altor categorii de participanți la trafic.

România este țara din UE cu cele mai multe decese cauzate de accidentele rutiere, raportate la un milion de locuitori (85). Pe locul doi avem Letonia (73), iar pe trei Bulgaria (67). Țara vecină, Ungaria, este pe locul 11 în acest clasament (47).

Țările cu cele mai puține decese cauzate de accidentele rutiere sunt Danemarca (27), Malta (23) și Suedia (20).

Mai trebuie menționat că media statelor din UE a fost de 42 de decese la un milion de locuitori.

#conducetiinsiguranta

Category