Incepand cu data de 16 Iulie 2019 a intrat in vigoare Ordinul nr 1049/2019 privind noile norme minime referitoare la aptitudinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul.

Ministrul sanatatii, Sorina Pintea, a anuntat la inceputul lunii Iulie necesitatea acestor modificari pentru a caracteriza, din punct e vedere medical, conducatorii auto. Atunci cand vine vorba de circulatia pe drumurile publice, Guvernul a hotarat ca personele care vor sa obtina permisul auto sau sa il reinoiasca, trebuie sa sustina examinari medicale amanuntite si sa isi echipeze masinile corespunzator.

Potrivit noului act normativ, examinarea medicala pentru obtinerea permisului auto sau pentru schimbarea acestuia se face astfel:

a) candidatii pentru obtinerea permisului de conducere a autovehiculelor prevazute in grupele 1 si 2 sunt obligati sa efectueze un examen medical in scopul depistarii uneia sau a mai multor afectiuni prevazute in normele minime cuprinse in anexa;

b) candidatii pentru obtinerea permisului de conducere a autovehiculelor sunt obligati sa efectueze examinarile medicale inainte de eliberarea initiala a permisului de conducere; ulterior, conducatorii auto sunt obligati sa efectueze examinarile medicale ori de cate ori permisul de conducere este reinnoit, in conformitate cu reglementarile legale in vigoare.

Permisele de conducere auto pot fi eliberate sau reinnoite pentru candidatii sau conducatorii auto din grupa 2 numai cu avizul unei unitati de asistenta medicala autorizate.

Parametrii functionali care trebuie sa fie respectati in situatia examinarii medicale a candidatilor si a conducatorilor auto din grupa 2 sunt: media pragurilor auditive pe audiograma tonala in camp liber pentru 500, 1.000, 2.000 si 4.000 Hz sa fie mai mica de 40 dB HL pentru fiecare ureche in parte si pentru fiecare ureche hipoacuzica cu corectie protetica adecvata.

In situatia in care exista limite medicale pentru reabilitarea hipoacuziei pentru una dintre urechi, conditia minima este sa se respecte pragul maxim de 30 dB HL in camp liber, pentru urechea mai buna, cu corectie protetica adecvata.

Solicitantii care prezinta hipoacuzie profunda bilaterala care nu poate fi corectata la nicio ureche pot fi incadrati doar in grupa 1 daca vehiculul dispune de oglinzi mai mari.

Valabilitatea rezultatelor examinarilor medicale prevazute este de 6 luni e la emiterea fisei medicale dencatre unitatea de asistenta medicala ambulatorie autorizata.

Persoanele surde si cu deficiente de auz atrag atenția ca recomandarile internationale (Conventia ONU privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilitati) precum si legislatia din alte tari nu prevad vreo incompatibilitate intre surditate si abilitatea de a conduce autovehicule, in special in ceea ce priveste permisele auto de categoria A si B.

„In lume exista soferi profesionisti, de categoria C, fiind surzi, exista piloti de avioane. Iar noi in 2019 ne punem niste probleme care sunt rezolvate in alte tari deja din 2010-2015. Macar pentru permisele de conducere de categoria B am putea renunta la povestea asta cu ‘apt’ sau ‘inapt’ la ORL, ca asta este problema”, atrage atentia Adriana Saftoiu, deputat PNL si membru al Comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputatilor.

Category