Daca faci parte din categoria noilor posesori de permis auto, atunci ai nevoie de o serie de sfaturi pentru a evita cheltuielile mari din cauza masinii. Pe langa responsabilitatea propriu zisa a condusului, soferii au raspunderea de a avea masina in stare perfecta de functionare pentru a circula pe sosele.

Cheltuielile ce tin de acte, asigurari, inspectii tehnice, revizii, dar si cele pentru piesele auto, pot fi o povara. Recomandam ca noii soferi  sa fie atenti la toate detaliile legate de pret, de la serviciile mecanicilor pana la modalitatea cumpararii pieselor auto.

Atat pentru soferii incepatori, cat si pentru cei experimentati, exista de ceva timp, o metoda exceptionala prin care isi pot achizitiona orice piesa pentru masina la cel mai mic pret.

De indata ce ai dus masina la service, pe langa manopera, exista si un adaos urias la pretul fiecarei piese. Iti recomandam sa fii chibzuit in aceasta situatie. Preturile de achizitie de cele mai multe ori sunt mult mai mici, de aceea trebuie sa mergi intr-un loc in care vanzatorii au piesa de care ai tu nevoie.

Atunci cand spunem „loc” ne referim la internet, in mod clar. De exemplu, pe Google vei gasi platforme specializate ce ofera cele mai variate oferte si preturi competitive. Poti cauta direct cel mai bun pret sau poti face o cerere de oferta.

Deoarece se fac zilnic mii de tranzactii, site-urile dispun de un sistem foarte util pentru cumparator. Daca faci o cerere pentru a afla un pret, vei primi oferte si din partea competitiei – astfel vei vedea care sunt avantajele de a cumpara de la un comerciant sau altul. Uneori diferenta o face transportul, disponibilitatea, insa cel mai important factor este valoarea produsului.

De indata ce ti-ai primit piesa, o poti duce la service si vei plati doar manopera macanicilor.

Pentru soferii incepatori, un sfat bun vine pe partea de caroserie, unde piesele sunt predispuse la lovituri usoare sau zgarieturi. Cand vine vorba de inlocuirea unei bare de protectie, a aripei, a portierei, mastii, farurilor sau a stopurilor, recomandam centrele de dezmembrare.

Consideram ca a plati pentru o piesa noua ce va trebui vopsita, este de cele mai multe ori inutil. O piesa second-hand din dezmembrari iti asigura autenticitatea ei (multe piese vandute de terte persoane nu sunt originale) si poti gasi chiar culoarea potrivita masinii tale, reducand costurile semnificativ.

Ne dorim ca toti soferii sa se implice direct in procesul de reparare a masinii, chiar si cu acest research care ii va scuti de cheltuieli enorme.