Exceptand cumpararea unei case sau aplicarea pentru un credit, achizitionarea unei masini este de cele mai multe ori, cel mai costisitor lucru pe care il poti face. Daca in cazul cumpararii unui imobil negocierea se face de catre agentul imobiliar, cand vine vorba de masina intervine negocierea fata in fata si persuasiunea.

Pentru anumite persoane tratativele legate de pretul unei masini devin stresante, neavand aptitudinile de negociere necesare. Dealer-ii de masini si agentii de vanzare din cadrul reprezentantelor sunt experti in acest tip de tranzactie, profitand adesea de lipsa de experienta a clientului si de minusurile produsului livrat, pentru a obtine comisionul mult dorit.

  • Cunoasterea domeniului reprezinta un avantaj enorm, de aceea este foarte importanta informarea despre masina dorita, dar si stabilirea unor obiective in linii mari – de la buget, la functiile masinii.
  • Fa research cu privire la optiunile care ti se potrivesc cel mai bine – brand-ul auto, echipari standard, tipul motorului, taxe si impozite, costuri extra, etc.
  • Inspira incredere in sine si fii sigur pe ceea ce iti doresti – chiar daca nu ai inca o optiune clara in minte, nu te lasa dus cu vorba de catre agentul de vanzari, ci pastreaza-ti ideea cu care ai plecat catre reprezentanta.
  • Nu incepe negocierea prin a spune bugetul pe care il ai. Cel mai probabil agentul de vanzari te va intreba in jurul carei sume te invarti si cat esti dispus sa investesti pentru a-ti cumpara masina. De indata ce dezvalui acest lucru, nu exista cale de intoarcere, chiar daca probabil ai fi putut obtine acea masina la un pret mult mai mic. Preturile afisate sunt rareori cele finale, ele putand fi negociate atat de catre client, cat si de agent (acesta va incerca sa suplimenteze optiunile, sa adauge taxe si sa mareasca pretul). Un mic tric pentru a evita aceasta situatie este raspunsul printr-o intrebare: Care este cel mai bun pret pe care mi-l puteti oferi?
  • In cazul masinilor second-hand incepe negocierea cu 20% mai jos decat pretul cerut – nu vei obtine acest pret, insa vei putea jongla in jurul unei sume mai mici.
  • Nu te rezuma la o singura reprezentanta, cauta cele mai bune optiuni si compara preturile!
  • Cand ti se prezinta un pret, asigura-te ca este final si nu vor fi adaugate fee-uri ascunse.
  • Pentru a obtine un pret mic pentru o masina peste bugetul tau, verifica disponibilitatea masinilor din show room.
  • Nu iti fie teama sa abandonezi negocierile – daca acestea nu sunt conforme cu bugetul si asteptarile tale, nu trebuie sa te lasi influentat de catre agentul de vanzari.