Vor exista multe situatii in care va trebui sa iti iei copilasul pentru a-l transporta intr-un autovehicul. Un copil, si mai ales un bebelus, nu poate fi transportat oricum, ci trebuie sa cunosti cum se face asta pentru siguranta celui mic. Aceste lucruri sunt reglementate si prin lege, asa ca acorda o atentie deosebita acestui aspect. 

Motivul pentru care bebelusii nu sunt asezati in masina asa cum sta un om cu o varsta mai mare, chiar si cu centura de siguranta, este unul evident: corpul bebelusilor este mult prea mic pentru a putea fi asigurat de centurile existente in autoturism. In urma unui posibil impact, bebelusul nu ar putea fi tinut de scaun cu centura, ci ar fi aruncat din scaun. Centurile de siguranta ale masinii se folosesc doar pentru persoanele care au o anumita varsta la care marimea corpului poate fi sustinuta de centura. 

Transportul CORECT al copiilor cu o inaltime de sub 135 cm se face cu scaune auto pentru copii, care se fixeaza pe scaunul din spate a autoturismului, avand centuri de siguranta adaptate special pentru copii, fiind si confortabile in acelasi timp.

Dupa cum deja ai aflat, copii sub 3 ani sau care au o inaltime mai mica de 135 cm trebuie transportati in scaun auto special, atasat de un scaun din partea din spate a autoturismului. Exceptie fac cazurile in care copiii au o adeverinta medicala ce atesta ca transportul prin aceasta metoda nu este benefica pentru acestia. Totodata, de la aceasta regula se excepta si transportul facut cu mijloacele publice de transport, cum ar fi taxiurile si autobuzele, unde vor fi supravegheati de catre un adult. Cu toate acestea, acum poti gasi destul de usor autoturisme ce efectueaza transport de persoane ce sunt dotate cu scaun auto pentru copii, asadar poti apela si la acestea pentru un plus de siguranta.   

Daca te intrebi de la cati ani ai voie sa stai in fata, raspunsul este: 14 ani. Asadar, aceasta este varsta legala pentru ca o persoana sa stea pe scaunul din fata a masinii, toti copiii cu varsta de pana la 14 ani fiind obligati sa stea pe locurile din spate.

#ScoaladesoferiELIT va recomanda ca inainte de a va urca in autovehicul cu un copil, mai ales unul ce are o varsta mica, sa va ganditi la siguranta acestuia!

Category