Horatiu Baltador, unul dintre cei mai buni instructori auto din Sibiu, dar si directorul Scolii de soferi ELIT, a participat la Campionatul National de Raliuri. Acesta s-a desfasurat in perioada 24 – 25 Mai 2019 , la Arad. Timp de 2 zile, cele 65 de echipaje inscrise la Raliul Aradului s-au luptat pentru marele premiu. Horatiu are adrenalina in sange si o experienta pe masura.

Directorul Scolii de soferi ELIT din Sibiu, Horatiu Baltador, are o experienta impresionanta in arta condusului, concurand de-a lungul timpului alaturi de pilotul si prietenul sau, Alex Ardelean. In cadrul Raliului Ardealului cei doi au avut de parcurs 130 de kilometri cronometrati, grupati in 9 probe complexe.

Dupa o absenta considerabila in ceea ce priveste competitiile sportive, echipa formata din Horia si Alex, a incheiat cursa mai devreme printr-o iesire in decor ce a avariat usor masina. Acestia si-au asumat rezultatul, promitand o participare de neratat in cadrul urmatoarei curse ce se desfasoara la Bacau. Masina condusa de cei doi, Suzuki Swift Sport, este deja pregatita pentru Raliul Moldovei. Ii puteti urmari cariera de co-pilot a lui Horatiu, in perioada 21 – 22 Iunie, in cadrul celei de-a noua editii a competitiei.

Etapa cu numarul 3 a Campionatului National de Raliuri il motiveaza pe Horatiu Baltador sa se antreneze intens, extinzandu-si pasiunea pentru condus chiar si in timpul sau liber. Cariera de co-pilot ii subliniaza cu maiestrie abilitatile didactice, atentia pentru detalii si determinarea. Rabdarea ce il caracterizeaza este punctul sau forte, de aceea Scoala de soferi ELIT este extensia naturala a pasiunii acestuia. Horatiu le recomanda elevilor care ii trec pragul, sa nu se aventureze in apasarea pedalei de acceleratie. El este exemplul perfect de persoana care foloseste viteza doar intr-un cadru competitiv si organizat. In calitate de instructor auto, sfatuieste cursantii sa isi dezvolte un stil personal de a conduce cu prudenta. In ceea ce priveste activitatea sa de co-pilot, urmeaza 6 etape importante a Campionatului National de Raliuri, iar echipa formata din Ardelean si Baltador, se pregateste asiduu pentru rezultate de top.