Decizia cu privire la cumpararea primei tale masini ar trebui sa fie bine gandita.

1. Alegeti o masina care va fi usor de reparat. De ce? O masina mai usor de reparat diminueaza sansele de a fi pacalit de un mecanic necinstit. Citind descrierile fiecarui model iti poti da seama daca intretinerea este simpla sau sofisticata.

2. Cauta o masina mai mica. Cand alegi o masina pentru un tanar conducator ar trebui evitate masinile mari si 4×4. O masina mica nu este doar mai usor de intretinut dar si mai usor de condus si de parcat ceea ce este deosebit de important intr-un oras.

3. Fereste-te de consumul mare de combustibil. O masina pentru un tanar conducator nu ar trebui sa fie prea scumpa pentru a rula – acest lucru se aplica la intretinere dar de asemenea trebuie tinut cont si de consumul de carburant. Acesta este motivul pentru care ar trebui sa alegeti o masina care ruleaza pe diesel sau gpl mai ales daca esti un sofer fara experienta si cu venituri mici.

4. Alege o masina care este inregistrata in tara cu inspectie tehnica valabila. Datorita acestui fapt nu va fi nevoie sa incepi calatoriile cu formalitati. Pentru acelasi motiv, este mai bine sa cumperi o masina echipata cu o anvelopa de rezerva, extintor, cris si trusa de prim ajutor.

5. Nu plati suplimentar pentru echipamente si gadget-uri, cum ar fi comenzi audio pe volan sau scaune incalzite suplimentar. In cazul in care nu ai condus o masina nu stii sigur daca acest echipament te va ajuta sau nu. De accea este foarte important cand cumperi prima masina sa nu investeti prea mult. Cand te vei simti mai increzator in spatele volanului poti opta oricand pentru o masina mai buna.

6. Alege o masina cu interior bine intretinut si fara defecte explicite. Daca nu esti mecanic sau nu ai pe nimeni in familie care sa se priceapa la asa ceva atunci sa nu ai incredere in vazator cand va spune „ acest lucru se poate repara foarte repede”. Prima masina pentru un tanar conducator auto trebuie sa fie gata pentru a fi utilizata instantaneu fara reparatii suplimentare si bani investiti.

7. Selectati o masina care este sigura. Nu cauta printre masini foarte repede – soferii incepatori testeaza frecvent puterea masinii si depasesc limitele de viteza ceea ce nu este deloc sigur daca nu ai abilitatile potrivite. De asemenea este de preferat sa cauti o masina cu servodirectie si ABS.

8. O masina perfecta pentru un tanar incepator are tractiune fata. Trebuie sa inveti sa manipulezi o masina cu tractiune spare si pentru cineva care nu are prea multa experienta acest lucru poate fi foarte dificil mai ales pe o suprafata alunecoasa.