Daca citesti acest articol te felicitam! Inseamna ca ai trecut cu brio examenul auto, ai primit permisul de conducere si te-ai apucat de cautat propria ta masina, insa nu stii exact ce masina ai putea sa alegi.

In general, tinerii proaspeti soferi nu aleg intotdeauna solutia rezonabila pentru ca trec peste gandirea rationala, deoarece acestia isi doresc masini luxoase si cu multi cai sub capota. Cu toate acestea, decizia cu privre la achizitonarea primei tale masini ar trebui sa fie extrem de bine gandita. Tocmai din aceste considerente, Scoala de Soferi Elit s-a gandit sa iti dea o mana de ajutor aratandu-ti care sunt cele mai potrivite masini pentru incepatori.

Pentru primii ani de sofat, cea mai buna alegere o poate reprezenta o masina second-hand, sigura si fiabila, care poate fi intreținuta usor si fara costuri mari. Dupa ce vei capata suficienta experienta, te poti indrepta catre masina mult dorita.

Intre timp, iata care sunt recomandarile noastre privind cele mai bune masini pentru incepatori, insa trebuie sa stiti ca ordinea lor este complet aleatorie:

1.Toyota Yaris

Toyota Yaris

Toyota Yaris este una dintre cele mai sigure si fiabile masini existente pe piata, mai ales ca a obtinut 5 stele la testele de siguranta EURO NCAP. Este o masina de tip hatchback subcompact, cu consum redus si usor de condus.

2.Ford Fiesta

Ford Fiesta

Primul lucru de stiut este ca Ford Fiesta este o masina sigura pentru soferii incepatori. Este o masina care se comporta bine pe drumurile din oras si din afara, fiind destul de simplu de condus de catre un sofer incepator, datorita dimensiunilor sale reduse. Iar acest avantaj se va simti si la parcari, pe care le poti face cu usurinta.

3.Ford KA

Ford KA

Ford KA este o masina din clasa compacta, construita pe o platforma mai mica decat Ford Fiesta, avand doar doua usi. Modelele mai noi, precum cele din 2015, sunt dotate cu sistem start/stop, care iti ofera avantajul economisirii de carburant si al reducerii de noxe la semafor, dar si cu o norma de poluare EURO 6.

4.Skoda Citigo

Skoda Citigo

Skoda Citigo este construita pe o platforma asemanatoare cu cea a masinilor Ford KA, fiind compacta si usor de condus in oras. Datorita dimensiunilor sale reduse, orice sofer incepator poate efectua cu usurinta manevrele de parcari, chiar si in orasele cele mai aglomerate.

5.Mazda2

Mazda2

Mazda2 este o masina fiabila si foarte sigura. Asadar, soferii incepatori o pot conduce in siguranta si cu usurința pe drumurile din oras. In plus, Mazda2 este accesibila ca pret si are un interior confortabil.

6.Opel Corsa

Opel Corsa

Opel Corsa este o masina de tip hatchback, cu, consum redus si pe care o poti folosi in siguranta pe drumuri medii. Modelele mai noi pot avea ca dotari functia de pilot automat, clima cu AC sau trapa pentru vedere panoramica.

7.Volkswagen Polo

Volkswagen Polo

Masinile Volkswagen Polo fac parte din segmentul hatchback-urilor subcompacte si sunt recunoscute pentru siguranta si fiabilitatea oferite soferilor incepatori, fiind usor de condus si de parcat. In plus, iti ofera suficient spatiu interior si confort in timpul sofatului.

8.Mini Cooper

Mini Cooper

Mini Cooper este mai mult decat potrivita pentru soferii incepatori, datorita dimensiunilor reduse, care fac condusul in oras extrem de ușor. Iar acelasi lucru este valabil si pentru parcari. Masina se conduce fara probleme in mediul urban. La capitolul siguranta nu trebuie sa iti faci probleme, deoarece a primit 5 stele la testele EURO NCAP.

9.Skoda Fabia

Skoda Fabia

Masinile Skoda Fabia iti ofera stabilitate in timpul condusului, chiar si la viteze putin mai mari, fiind dotate cu un interior bine gandit, astfel incat sa te bucuri de confort in timpul condusului.

10.Hyundai i10

Hyundai i10

Hyundai i10  iti ofera un raport bun calitate-preț. Acest model este considerat o masina urbana compacta, ideala pentru drumuri scurte si frecvente, cat sa iti dezvolti abilitatile de condus eficient.

Asadar, exista numeroase modele de masini second-hand disponibile pe piata auto pentru soferii incepatori. Ce trebuie tu sa faci este sa cauti sa alegi o masina care sa iti ofere confortul dorit in timpul condusului, siguranta, nu foarte multa putere, dar si usurinta in manevrare, mai ales cand vine vorba de parcari.

Scoala de Soferi Elit iti ureaza spor in gasirea masinii perfecte penru tine!