Pentru ca a venit sezonul rece, iar in aceasta perioada intalnim pe sosea multe sistuatii de urgenta, am hotarat sa va explicam care este cea mai sigura modalitate de a tine volanul in timpul condusului, pentru a putea avea un mult mai bun control asupra masinii si a putea evita cu success orice situatie neprevazuta.

CEASUL CORECT

In timp ce majoritatea organizatiilor de conducere recomanda pozitiile mainilor la orele 9 si 3 acum, altii au sugerat ca pozitiile 8 si 4 sunt mai sigure. Plasarea mainilor la orele 8 si 4 reduce riscul accidentelor mai grave legate de airbag in caz de coliziune, dar s-a sugerat ca acest lucru ofera, de fapt, un control putin mai mic asupra vehiculului. Alege optiunea 9 si 3, iar manevrabilitatea vehiculului tau va fi mult mai buna. Distanta este vitala. Cu cat sunt mai departate mainile atunci cand tii volanul, cu atat vei fi mai precis si vei avea mai mult control asupra vehiculului. De aceea, orele 3 si 9 reprezinta pozitia ideala a mainilor pentru orice tip de volan.

CONDUSUL CU MAINILE LA „ORA 12”

Aceasta este o problema foarte frecventa, dar condusul cu ambele maini in partea de sus a volanului nu este mai sigur decat condusul cu o mana. Asta pentru ca daca trebuie sa reactionezi repede, atunci vei reactiona exagerat, deoarece ambele maini vor face acelasi lucru. Pierzi o cantitate mare de precizie prin condusul cu ambele maini in acelasi loc, in principal pentru ca pierzi o parte din rezistenta ta interna. In plus, in cazul unui accident, la declansarea airbag-urilor, mainile tale vor fi fortate sa-ti vina direct in fata cu o viteza mare. Acest lucru va provoca in mod inevitabil vatamari grave, care pot fi usor evitate prin mentinerea mainilor la distanta corecta. Nu trebuie sa presuspui ca lectiile de condus te-au ajutat sa inveti cea mai buna modalitate de a tine volanul.

OBICEIURI PERICULOASE

Conducatorii auto pot deprinde foarte repede obiceiuri de conducere necorespunzatoare, si odata ce incepi sa conduci intr-un anumit mod, poate fi foarte dificil sa scapi de aceste obiceiuri. Exista foarte multi soferi care conduc cu o singura mana pe volan. Indiferent daca utilizezi cealalta mana pentru a verifica telefonul sau pentru a schimba posturile de radio, condusul cu o singura mana este una dintre cele mai periculoase moduri de a conduce. Pierzi controlul asupra vehiculului din momentul in care nu ai doua maini pe volan, si poate fi nevoie doar de o secunda pentru ca un accident sa se intample. In timp ce multe masini sunt acum automate, cei care detin masini manuale prefera sa conduca cu o mana pe schimbatorul de viteze. Ei considera ca acest lucru ii face mai siguri si mai receptivi, dar adevarul este ca trebuie sa ai ambele maini pe volan in orice moment, iar mana  sa fie luata de pe volan doar in momentul in care trebuie schimbata treapta de viteza.

TINEREA VOLANULUI DIN INTERIOR

S-ar putea sa nu fie o modalitate de condus la fel de comuna ca cea cu o singura mana pe volan, dar un numar surprinzator de soferi inca tin volanul din interior. Este usor de inteles de ce se poate dezvolta acest obicei. Este un mod de condus “lenes”, si este surprinzator de confortabil. Bineinteles, conducerea in acest mod este foarte periculoasa si nu iti ofera nici un control asupra vehiculului, in special in situatii de urgenta. Daca esti un astfel de sofer, trebuie sa scapi imediat de acest obicei periculos, deoarece rezultatele vor putea duce la un eventual accident in situtatii de urgenta.

Trecand in revista toate aceste modalitati de tinere a mainilor pe volanului in timpul condusului, Scoala de Soferi Elit va recomanda sa folositi mereu “ceasul corect” si anume, pozitionarea mainilor pe volan la orele 9 si 3.

Tehnologia a schimbat modul in care sunt proiectate autoturismele si, indiferent cat timp ai condus in acelasi mod, masina va raspunde mai bine si vei conduce mai sigur daca scapi de anumite obiceiuri proaste. S-ar putea sa trebuiasca sa inveti din nou cum sa tii mainile pe volan, dar acest lucru te va ajuta sa conduci in siguranta.

#STAYSAFE